Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
193 posty 199 komentarzy

MIKSA

Miksa - Przyszłość należy do tych, co mają ideę, wiarę w nią i zdolność poświęcenia - Roman Dmowski

Niby tak samo, a jednak inaczej. Nowe rozdanie w Sejmie

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Kampania, sondaże, brutalna walka polityczna, wybory i po wyborach.

 Mamy nowe polityczne rozdanie, będące efektem sympatii i nienawiści, strategii i taktyki, często zaskakującej. I tak, PiS chciało się konfrontować tylko z Platformą i Lewicą, a najchętniej z samą Platformą, bo na jej tle wypadało wyjątkowo korzystnie. Gorzej wyglądała konfrontacja z PSLem wspieranym przez Kukiza, a jeszcze gorzej w konfrontacji z Konfederacją, która postrzegana kiedyś jako ugrupowanie populistyczne okazała się w tych wyborach paradoksalnie formacją najmniej populistyczną. Ten zdrowy rozsądek, zarówno w postulatach gospodarczych, jak polityce międzynarodowej był dużym zagrożeniem dla PiSu.

 
PiS poparli głównie emeryci i rolnicy, a Konfederację ludzie młodzi w miastach, więc teoretycznie PiS nie miął powodu do uruchamiania wobec Konfederacji machiny kłamstw i dezinformacji. Chodziło tu o coś zupełnie innego a mianowicie o fakt, że gdyby Konfederacja a jeszcze lepiej Konfederacja i PSL znalazły się pod progiem to PiS zgarnęłoby lwią część mandatów, które by im przypadły po przekroczeniu progu wyborczego. PiS z jednej strony osiągnęło sukces bo po pierwsze po będzie rządziło po raz drugi i to samodzielnie co nie udało się jeszcze po roku 1989 nikomu, a z drugiej nie osiągnęło takiego wyniku jakiego oczekiwało z myślę, że liczyło na jakieś 10 % więcej niż otrzymało.
 
Te wybory to początek końca Platformy Obywatelskiej, której nie pomogły nawet zgniłe spady w postaci dziewczyn od Ryśka Petru czy nawiedzeni Zieloni. Myślę, że za cztery lata Platforma nie stanie do wyborów pod dotychczasowym szyldem. Znaczną część elektoratu zabierze jej Lewica, która nie jest już tą lewicą społeczną za jaką chciała uchodzić SLD, na którą głosowalo wielu emerytów. Dziś SLDowscy emeryci głosują na socjalistyczny PiS, a Lewica,to domena młodych rozpieszczonych i zblazowanych dzieciaków z bogatych domów, które z promowania dewiacji seksualnych w życiu publicznym zrobiły pewnego rodzaju modę. Z konfrontacji między liberałami i liberalnymi socjalistami zwycięsko wyjdą liberalni socjaliści.
 
  
  Polskie Stronnictwo Ludowe wchodząc w mariaż z Kukizem i resztkami jego wojska zrobiło dosłownie interes życia. Jest bowiem wielce prawdopodobne, że gdyby nie to polityczne małżeństwo z rozsądku, ludowców po raz pierwszy nie byłoby w Sejmie. Ludowcy wyparci ze wsi przez PiS, żeby przetrwać musiał znaleźć nowych wyborców a tych przyniósł Kukiz. Kukiz sam też niczego by nie wskórał i gdyby nie PSL, na którym jeszcze rok wcześniej wieszał psy, musiał by wrócić do śpiewania. Poprzednia kadencja w Sejmie niczego go nie nauczyła, ponieważ w wieczór wyborczy kiedy okazało się, że najprawdopodobniej będzie miał mandat, wykazał się chamstwem i arogancją w stosunku do konkurencji politycznej. Kukizowców w Sejmie będzie na tyle niewielu, że próba oderwania się ich od PSLu i tworzenia własnego bytu byłoby głupotą. Nie ma więc wątpliwości, że program Kukiza zostanie zawieszony na kołku. Kukizowcy mogą zasilić jeszcze ewentualnie PiS, żeby wzmocnić skalę większości PiSu w zamian za kilka stanowisk drugiego sortu.
 
  
Największą niespodzianką jest pojawienie się w ławach sejmowych Konfederacji, która pomimo zwalczania jej przez media kontrolowane przez PiS, na czele z TVP oraz przez TVN niemal podwoiła swoje poparcie w procentach, a zagłosowało na nią milion dwieście pięćdziesiąt tysięcy wyborców. Grupa posłów Konfederacji choć najmniej liczna będzie solą w oku PiSu, z pewnością nikt nie będzie psuł krew neosanacji jak oni. Opozycji reprezentowanej przez różową lewicę i wielokrotnie skompromitowaną Platformę nikt nie będzie traktował poważnie, więc Konfederacja ma szansę odgrywania znacznie istotniejszej roli niż może wskazywać czysta wyborcza arytmetyka. Pytanie czy Konfederacja będzie jednością, bo mamy w jej szeregach dwie wyraźne frakcje: liberalnych konserwatystów i narodowców. Poglądy polityczne obu frakcji w niektórych obszarach będą z pewnością skrajnie odmienne , co może mieć negatywny wpływ na jedność Koła Konfederacji. Jedność Koła z pewnością przetestuje PiS próbując wyrwać pojedynczych posłów, choć przykład tego co zrobił PiS z posłem Sylwestrem Chruszczem w poprzedniej kadencji może skutecznie zniechęcać do przechodzenia do partii rządzącej. Inną kwestią jest postawa posłów wywodzących się z Ruchu Narodowego i pytanie oto czy wreszcie dorosną do roli jaką pełnią w ramach swojej formacji, czy może zmarnują kolejne cztery lata, czerpiąc satysfakcję z samego bycia posłami?
 
 
I wreszcie egzotyczny sojusz Marków: Jakubiaka i Jurka, którzy wystartowali chyba na polecenie PiSu, żeby odebrać głosy Konfederacji, tak żeby ta nie weszła do Sejmu. W wypadku obu panów, to totalna kompromitacja z tymże Jurek zdążył nas już przyzwyczaić do swoich wpadek, a Jakubiak właśnie zaczyna ten niechlubny rozdział w swoim życiu.
Dziewiąta kadencja Sejmu zapowiada się nie mniej ciekawie niż poprzednia tym bardziej, że wyniki wyborów do Senatu dające większość opozycji, tworzą w polskim parlamentaryzmie, nową jakość nie mającą dotychczas miejsca.
Arkadiusz Miksa

KOMENTARZE

  • Analizować tzw. demonkraturowe
    rozdanie - to tak jakby we mgle się poruszać - ponieważ nic nie wiemy - co zamierza zawiadujący ową, tzw. demonkraturą. Przecież to od takiego czy innego oficera prowadzącego zależy - czy dany senator zmieni barwy klubowe. Jeżeli Kaczelnik ma poszanowanie wśród zawiadujących tą, tzw. demonkraturą - to mu oni zapewnią stabilną większość w senackich ławach i tyle. Jeżeli natomiast owi zawiadujący mają humor - to każą przejść do PiS-u - Gawłowskiemu - co to poważne zarzuty na nim ciążą a sieroty po Polsce czy też wspólnota rozbójnicza mimo to - dali mu mandat zaufania. Mogą kazać także przejść do PiS-u byłemu marszałkowi Borusewiczowi - a jak!
  • Politycy nie zmieniaja się...
    Krótki czas po wyborach pokazał, że PiS nadal wyciąga ręce po państwowe pieniądze. Nie odpuścił pieniędzy, które można zgarnąć po śmierci Kornela Morawieckiego... Naprawdę jest to niesmaczne...

    https://madrapolska.blogspot.com/2019/10/zerowanie-na-smierci-kornela.html

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031