Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
193 posty 199 komentarzy

MIKSA

Miksa - Przyszłość należy do tych, co mają ideę, wiarę w nią i zdolność poświęcenia - Roman Dmowski

Kurdowie - wyrzut sumienia wolnego świata

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Kurdowie, których liczebność szacuje się na około 50 milionów, są jednym z najstarszych narodów świata.

Tym samym są najliczniejszym narodem na świecie bez własnej państwowości. Kurdowie dziś zamieszkują na terenie Turcji, Syrii, Iraku i Iranu. Kurdyjskie enklawy znajdują się również na pograniczu ormiańsko-karabachskim oraz w Afganistanie. Liczna kurdyjska diaspora zamieszkuje też w Europie.
 
Kurdowie zorganizowali już kilka powstań w ramach Imperium Osmańskiego już w okresie międzywojennym. Następna faza walk o niepodległość rozpoczęła się pod koniec lat 70-tych. Do roku 1984 działalność niepodległościowa Kurdów przyczyniła się do aktów terroru ze strony władz tureckich, które mordowały kurdyjskich przywódców. Od roku 1984 Kurdowie na wschodzie Turcji prowadzili już regularną wojnę partyzancką z tureckim okupantem. Kurdów w swoich rozgrywkach zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych wykorzystywał Związek Radziecki, który na pograniczu Republik Armeńskiej i Azerbejdżańskiej w latach 20-tych utworzył Powiat Kurdystański tzw. Czerwony Kurdystan. Oficjalnie utworzenie nowej jednostki administracyjnej Sowieci argumentowali troską o los społeczności kurdyjskiej, a w rzeczywistości mieli oni być buforem między zantagonizowanymi ze sobą Ormianami i Azerami oraz służyli do wykorzystywania ich do działań dywersyjnych na terenie Turcji, celem osłabienia tego kraju.
 
Po Turkach i Sowietach przyszedł czas na Amerykanów, którzy po raz pierwszy postanowili wykorzystać Kurdów podczas pierwszej wojny irackiej w 1991 roku, najpierw zachęcili ich do rebelii przeciwko Saddamowi, a potem pozostawili na jego pastwę patrząc z boku jak Saddam ich wyżyna w pień. Po amerykańskiej agresji na Irak w 2003 roku , iraccy Kurdowie, na mocy konstytucji z 2005 r., uzyskali prawnie usankcjonowaną autonomię w ramach utworzonego Regionu Kurdystanu. Wydawało się, że przy katastrofalnych skutkach amerykańskiej agresji przynajmniej, to będzie trwałym pozytywem. Tymczasem stało się inaczej. Dzięki wsparciu Stanów Zjednoczonych, Arabii Saudyjskiej i Izraela powstało Państwo Islamskie. Terror radykałów z ISIS spowodował masowy exodus setek tysięcy ludności cywilnej. Do Regionu Kurdystanu przybyła prawie 2-milionowa rzesza uchodźców, która stała się zagrożeniem dla autonomii. Kurdowie uznali, że z iracką większością nie da się tworzyć demokratycznego państwa, nie ukrywali więc aspiracji do uniezależnienia się.
 
Powstanie niepodległego Kurdystanu nawet fragmentarycznego i w oparciu tylko o terytorium oderwane od Iraku jest nie do zaakceptowania zarówno dla Turcji, jak i Syrii czy Iranu. zdają sobie bowiem one sprawę, że wzmocniłoby tendencje niepodległościowe Kurdów w ich państwach, a są już one i tak bardzo duże. Stany Zjednoczone wykreowały ISIS, aby nie brodząc sobie rąk obalić Baszara Al Asada w Syrii i ograniczyć wpływy Iranu w regionie. Niestety dla Amerykanów Państwo Islamskie wymknęło się amerykanom spod kontroli i rozpoczęło z wykorzystaniem amerykańskiej broni budowę własnego skrajnie islamskiego państwa, mordując chrześcijan, jazydów i islamskich szyitów. Sytuacja jeszcze bardziej się skomplikowała kiedy okazało się, że Erdogan po próbie obalenia go przez USA postanowił pogodzić się z Putinem i obrać chwilowo kurs na współpracę z Rosją. Stany zdały sobie sprawę, że po tym jak ISIS wymknęło się spod kontroli nie uda im się obalić Asada, potrzebny był więc nowy sojusznik i tak padło na Kurdów. Kurdom, w interesie USA przyszło walczyć zarówno z Państwem Islamskim, jak i z armią syryjską. W nagrodę za dobre sprawowanie otrzymali ułudę uzyskania własnego państwa. Turcja skonfliktowana teraz z USA nie miała już żadnych oporów przed atakowaniem Kurdów na terytorium Syrii, bo skoro USA i Izrael mogą łamać prawo międzynarodowe gwałcąc zwierzchnictwo terytorialne Syrii, to może robić też to Turcja. Turcy wysłali na terytorium Syrii czołgi, myśliwce oraz wojska specjalne. Jednak obecność Amerykanów oraz niejednoznaczne stanowisko Rosji powstrzymywało ich przed pełno wymiarowym zaangażowaniem w zniszczenie sił kurdyjskich w Syrii. Kiedy Donald Trump postanowił wycofać wojska amerykańskie się z północnej Syrii, Turcy snujący wizję stworzenia nowego Imperium Osmańskiego, postanowili uderzyć na masową skalę. Swoje posunięcie tłumaczą potrzebą utworzenia wolnej przestrzeni, na którą odeślą ze swojego terytorium zbiegłych wcześniej z Syrii uchodźców. Dziwnym zbiegiem okoliczności w tym samym czasie co Turcy na Kurdów uderzyły też resztki sił Państwa Islamskiego w Syrii. W tej sytuacji Kurdowie prowadzą rozmowy z rządem syryjskim w celu zawarcia rozejmu, który umożliwiłby im skierowanie całości swoich sił do walki z Turcją. Syria postanowiła wysłać również własne siły do walki z armią turecką. Skala brutalnej pacyfikacji prowadzonej w północnej Syrii przez Turcję szokuje światową opinię publiczną.
 
Kiedy światowa opinia publiczna zrozumie, że jednym z kluczowych działań które mogą zapewnić pokój na Bliskim Wschodzie jest powstanie państwa kurdyjskiego? Państwo to, winno być utworzone jeśli nie z terytoriów wszystkich czterech państw na terenie których zamieszkują Kurdowie, to przynajmniej na początek z terytoriów Turcji i Syrii. Suwerenne państwo kurdyjskie byłoby czynnikiem stabilizującym sytuację na Bliskim Wschodzie. Kurdowie wystarczająco wycierpieli dla sprawy swojej, pokazują swoją determinację, dlatego pozostawanie 50 milionowego narodu bez własnego państwa jest dla współczesnego przyczynkiem do wstydu. Szczególnie nam Polakom los Kurdów powinien być bliski bo sami przez dziesiątki lat żyliśmy w niewoli.
 
Arkadiusz Miksa

KOMENTARZE

 • zbierają se załsugi
  W WIELKIM BANKU KRWI JAK MALINIAKI OD 300 LAT.LOL
 • Tak.
  --------------
  "Szczególnie nam Polakom los Kurdów powinien być bliski bo sami przez dziesiątki lat żyliśmy w niewoli."
  --------------
  Podobnie też napuszczano Kurdów jak napuszczano/podjudzano Polaków od czasu zaborów. Kiedy będzie zgoda światowego, czarciego pomiotu na państwo dla Kurdów? Ano podobnie będzie jak było z tzw. "bękartem wersalskim. Czyli dopóki nie zainstalują Kurdom V kolumny czarciego pomiotu - która faktycznie będzie owymi Kurdami wywijać - tak jak wywija USA czy atrapą Polski - dopóki ich nie rozbroją nawet z wiatrówek - dopóty nie będzie państwa Kurdów. To chyba jasne!
 • @demonkracja 21:31:00
  Naiwne myślenie.
  Każda opozycja jest wykorzystywana do obalania jakiegoś wrogiego państwa.
  W Polsce wykorzystano solidaruchów, w Jugosławii islamistów i orto chrześcijan z Chorwacji, w Iraku na zmianę najpierw Kurdów, potem szyitów a na końcu Sunnitów... w Syrii islamistów... na Ukrainie wykorzystano banderowców..
  Tak się obala rządy .. i nie ma znaczenia kim jest opozycja .. znaczenie ma jak jest liczna i jak zwarta i jak podatna na manipulację.

  Kurdowie są opozycją w Iranie, Iraku, Turcji i Syrii... to są wykorzystywani przez wrogów tych krajów.

  To tylko czysta pragmatyka globalnych bandytów na tym globie.
  bo na kim mają opierać swoje "Majdany" ? jak nie na "opozycjach".
 • Imperium USA się wali na naszych oczach.
  Wycofując się z Syrii i za chwilę z Iraku Amerykanie niszczą fundamenty swojego imperium.
  To imperium oparte jest na petrodolarze... czyli na rozliczeniach za ropę w dolarach.
  Arabia Saudyjska już czuje się osaczona przez Państwa Arabskie... już flirtuje z Putinem.
  Cały bliski wschód staje się strefą wpływów Rosyjskich..
  Rosjanie i Tramp sprytnie wykorzystali paraliż Netaniachu po wyborach w Izraelu (nie może stworzyć rządu) i wyzwolili wschodnią Syrię.

  Na skutek ni zliczonych embarg bliski wschód i reszta świata przechodzi na handel bez dolara (bo dolara mogą Amerykanie w każdej chwili ukraść, "zablokować" w banku co robili już wielokrotnie).
  Świat zaczyna handlować z ominięciem globalnych czyli amerykańskich czyli żydowskich systemów walutowych (SWIFT, dolar, banki USA i zachodnie).

  To oznacza że Arabia Saudyjska i inne naftowe imperia będą sprzedawać ropę za inne niż dolar waluty i poprzez inne nie żydowskie banki.
  System finansowy tzw zachodu zostanie wyizolowany z gospodarki światowej (Chiny Turcja, Rosja, Indie, Bliski wschód, może nawet Japonia zaczną handlować z wykorzystaniem własnej waluty) .. z animi pójdą mniejsze kraje bo nie będą miały wyboru (oferty tylko w walutach krajowych).
  Znikną zyski z petrodolara... a to przyspieszy upadek globalnego imperium żydowskiego.

  Ale imperium upadnie w bólach.. w USA jest stan przedrewolucyjnego wrzenia... wystarczy iskra by to wybuchło... a tam jest całe morze krzywd do wyrównania ze strony zwykłych Amerykanów i mają oni broń... i mają miliony wyszkolonych wojskowych których system porzucił po wykorzystaniu do podbojów na świecie.
  Tam spontanicznie powstanie wielka armia wyzwoleńcza złożona z ochotników weteranów .. takich "Rambo" tam są tysiące... a w więzieniach steki tysięcy zdesperowanych ofiar syjonistycznego reżimu.

  Doczekamy czasów że Putin będzie w USA jedynym wiarygodnym rozjemcą (jak na Bliskim wschodzie dzisiaj).

  Co wtedy będzie z Polską ?
  Trudno liczyć w tym zakresie na mądrość solidaruchów..
 • @Oscar 06:46:54
  ---------------
  "Naiwne myślenie.
  Każda opozycja jest wykorzystywana do obalania jakiegoś wrogiego państwa."
  ---------------
  Tak - ale co ma ten piernik do hipotetycznego, kurdyjskiego państwa? Ponadto państwo tez można podjudzać w tym samym celu na drugich.
 • @demonkracja 07:43:32
  Chciałem tylko podkreślić że Kurdowie jako wieczni opozycjoniści są dobrym materiałem na terrorystów w rękach wrogów Turcji, Iranu, Iraku, Syrii... i tak są wykorzystywani.
  Na własne państwo nie mają szans bo żaden z krajów gdzie mieszkaj`a nie chce oddać tych terenów.
  Polska była w podobnej sytuacji pod zaborami...
  Polsce się udało po I wojnie światowej bo zaborcy w walce między sobą się wyczerpali kompletnie i każda ze stron (Rosja, Niemcy Austria) odpuściły sobie peryferyjne terytoria... i w tej próżni powstała Polska.

  Kurdowie nie mogą liczyć na taki scenariusz.
  Powinni pozostać przy autonomii... tak jak to było przed destabilizacją bliskiego wschodu przez globalnych bandytów.
 • @Oscar 08:39:11
  "Kurdowie nie mogą liczyć na taki scenariusz."
  -------------
  Zgoda - jednak jest to takie narzędzie pozwalające na straszenie a to okrojenia Syrii - a to okrojenia Turcji a to Iraku czy nawet Iranu.
  Wniosek?
  Problem leży u samych Kurdów - aby ci poszli po rozum do głowy i nie wrócili z pustymi rekami.
 • @Oscar 06:46:54
  A ty tych bandytów popierasz. Bo dali ci miskę zupki z wkładką.
 • @Wican 10:02:26
  Już ci wyjaśniałem że jesteś anty Narodowy działasz na niekorzyść narodu... a to klasyczne atrybuty zdrajcy.

  Micha dla Narodu to najważniejsza fundamentalna wartość każdej żywej istoty.
  Ty tego nie rozumiesz ...twój problem.
  Dla ciebie najważniejszy jest zysk i tania siła robocza no i możliwość pasożytowania na tej taniej sile roboczej... czyli też mich w sumie.
  Różnica taka że micha dla ciebie oznacza w neoliberalizmie biedę dla większości Narodu...a micha dla Narodu oznacza dla ciebie że nawet nie schudniesz... co najwyżej będziesz zmieniał auto nie co dwa lata ale co trzy... od tego się nie umiera... a wakacje spędzisz w Hiszpanii a nie w Kalifornii... a Naród za to wakacje spędzi nad Polskim morzem lub jeziorem... bo przed PIS to spędzał wakacje na podwórku na trzepakach.
 • @Oscar 12:35:10
  Ja nie popieram tych co oddają państwo obcym. Ty popierasz tych co dają miliony JP Morgan i Mercedesowi. I niczym Żydek, odwracasz kota ogonem. Budowa narodu zasiłkowców to działanie antynarodowe, a ty to popierasz. Budowa narodu drapieżnego to działanie pronarodowe, a to ja popieram. Sprzedawczyk z ciebie. I to tani. Za michę zupy, to nawet twój antyklerykalizm upadł. Żałosny upadek, a może zdrada planowana od początku?
  A naród jeździł nad morze zawsze. Skąd taki ktoś jak ty, ma o tym wiedzieć. Ludzie żyją nieźle bez zasiłków. Bo nikt im nie odbiera więcej kasy w podatkach.
 • @Oscar 12:35:10
  Zwolennik zasiłków to zwolennik narodu meneli i nieudaczników. Jesteś kryptożydkiem (skoro PiSidzielcy-najbardziej prosyjonistyczna partia w polskiej historii, ci nie przeszkadzają)
 • @Oscar 12:35:10
  Do Hiszpani na tydzien można się wybrać za 1200 za osobę, tylko trzeba obserwować okazję. I żadne zasiłki tego nie zmienią. Wyjdź zza monitora, zacznij robic zakupy. Poznasz świat taki, jakim on jest w rzeczywistości. Nawet poznasz ceny
 • @Wican 12:48:16
  żydzi są takim drapieżnym Narodem sam widzisz że ci do nich blisko.
  Ja popieram socjal PIS a nie popieram polityki zagranicznej i historycznej..

  Micha dla narodu moim zdaniem jest ważniejsza (to fundament jakości życia) niż inne wartości jak sojusze, wyznanie, a nawet interpretacja historii.
  Wsparcie dla Polskich dzieci oceniam bardzo wysoko.
 • @Oscar 07:33:54
  NIBY WSZYSTKO MĄDRZE I LOGICZNIE I NIBY WSZYSTKO SIĘ ZGADZA ALE NIESTETY TE KILKADZIESIĄT LINIJEK JEST Z PUPY PANIE KOLEGO
  BO ROPA PANIE PŁYWA NA TANKOWCACH PO WODZIE A NA WODZIE PÓKI CO RZĄDZI US NAVY DROGI PANIE 11 LOTNISKOWCÓW PANIE MA TU DECYDUJĄCE ZNACZENIE PANIE.
 • @lolo 15:48:58
  Tylko jeden pływa reszta w stoi w stoczniach.
  A dzisiaj lotniskowiec to pływająca trumna w obliczu systemów rakietowych o dalekim zasięgu (ruskie i Chiny takie mają).

  Jak ruskie zechcą to wyizolują Amerykę od reszty świata na Amen...
  nic się nie prześlizgnie przez Pacyfik i przez Atlantyk.
  Takie panie czasy...
 • @Oscar 16:22:16
  Dzisiaj jeden ruski "uboot" ma zasięg do 1000km i więcej km dla swoich rakiet...(np kalibry) czyli jeden "uboot" może pilnować ok 10000 km oceanu.
  Jeden wystarczy by zablokować USA z jednej strony
  a drugi z drugiej....(i szukaj "uboota" na obszarze 1000x1000km)
  A jest jeszcze lotnictwo z rakietami o zasięgu kilkuset km..(+samolot ok 3000 km).
  A ruskie z satelitów dobrze widzą co gdzie płynie...
  Nic nie przepłynie z USA do Europy albo do Azji jak Rosja nie zechce.

  Takie Panie czasy...już nie stada ubootów ale pojedyncze sztuki.
  inna sprawa że jak taki uboot wystrzela się z kalibrów (a ma ich ze 20 szt)...to musi wracać i się doładować... w porcie lub na morzu...
 • @Oscar 16:22:16
  USA TEZ MA PODWODNE stateczki RAKIETY I SYSTEMY NAPROWADZANIA CHIŃCZYK NA RAZIE TYLE ZDZIAŁAŁ,ŻE NISZCZY JANKESA DO 300 KM OD SWOICH WYBRZEŻY ALE SZLAKI MORSKIE SA DALEKO OD CHIN PANIe I JANKES TO MOŻE BLOKOWAĆ.OD 5 LAT SŁYSZĘ O BRIKSACH SRIKSACH,O UPADKU DOLARA O ROSNĄCEJ PRZEWADZE INNYCH PAŃSTW PÓKI CO JEDNAK UJA Z TEGO WYCHODZI(JEDNAK BUDZET USA TO SUMA BUDZETÓW WSZYSTKICH POZOSTAŁYCH) ZNACZY POMAŁU WYCHODZI ALE ŻEBY WIESZCZYĆ UPADEK NA PYSK TAK ZARAZ JUTRO NI MA SZANS PANIE JAK ICH OBTOCZĄ BEDZIE WOJNA PANIE JAKNES NIE WYJDZIE I NIE POWIE DOBRA CHŁOPAKI TO MY SIE PODDAJEMY PO PRAWIE 90 LATACH CYCANIA RESZTY ŚWIATA.
 • @lolo 17:06:24
  EuroAzja się okopuje na lądzie... jedwabny szlak.
  USA zostaną gdzieś za oceanami a Chiny mają jeszcze samoloty z rakietami o zasięgu kilkuset km razem ze 2500 km...i ciągle coś tam nowego budują.
  EuroAzja się okopuje na lądzie ... siły na wodzie nie mają szans z silami ukrytymi na lądzie. Na wodzie są jak na widelcu bez osłony a na lądzie mogą się ukryć. A obrona plot USA się skompromitowała w Arabii Saudyjskiej.

  Amerykanie wyjdą sami... gdy im pieniędzy na "Cocacolę" w bazach zabraknie. Tramp już marudzi że nikogo nie będzie bronił (czyli okupował) za darmo... marudzi że NATO musi się dokładać do zbrojeń...... ma brak kasy to ewidentne..
  A tak naprawdę Tramp to handlarz (bandyta ale bezkrwawy) chce handlować nie mordować... ale nie może się do tego przyznać bo go demokracji (krwawi bandyci) zamordują...
  więc wycofuje się z wojen drobnymi kroczkami...(z Syrii).

  No ok teraz mamy mniej więcej obraz globalnej sytuacji..
 • @Oscar 18:00:06
  SKĄD WIESZ CZY USA NIE PRZEKUPI RUSKA EUROPĄ WSCHODNIĄ ZA ZABLOKOWANIE CHINOM JEDWANBEGO SZLAKU?
 • @Oscar 18:00:06
  Na razie, to Amerykanie skutecznie blokują jedwabny szlak. Co powinno cię cieszyć jako pośredniego zwolennika mafii żydowskiej.
 • @Oscar 16:32:39
  I co z tego? Mocarstwa bezpośrednio za łby się nie wezmą. A USA to mocarstwo młode. Jeszcze trochę potrwa nim padnie. Mają bazy w ponad 70 państwach świata. To wciąż najpotężniejsze państwo świata.
 • @Oscar 16:22:16
  Ile lotniskowcow mają Rosjanie i Chińczycy u wybrzeży Ameryki? A ile Jankesi w Azji?

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031