Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
193 posty 199 komentarzy

MIKSA

Miksa - Przyszłość należy do tych, co mają ideę, wiarę w nią i zdolność poświęcenia - Roman Dmowski

Czy Polska prowadzi suwerenną politykę zagraniczną?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Kampanię wyborczą w tegorocznych wyborach do parlamentu zdominowała licytacja na socjal osiągająca poziom absurdu.

Z całego politycznego towarzystwa jedynie Konfederacja zachowuje w większości założeń  racjonalne myślenie. Skupienie się na socjalu spowodowało, że trudno przeciętnemu Kowalskiemu, stwierdzić jakie poglądy mają poszczególne komitety wyborcze na kwestię kierunku, w którym powinna iść polska polityka zagraniczna. Ta dotychczasowa, od roku 1989 jest kuriozalna. Porównując politykę zagraniczną III RP z okresem PRLu, nasuwa się pewna prawidłowość. W okresie PRLu, Polska w kolejnych dekadach stopniowo uzależniała się od Związku Radzieckiego. W wypadku III RP jest dokładnie odwrotnie. Polska w roku 1989 była zdecydowanie bardziej niezależnym i suwerennym państwem niż jest nim dzisiaj. Przystąpienie do Paku Północnoatlantyckiego, do Unii Europejskiej, podpisanie Traktatu Lizbońskiego przez Lecha Kaczyńskiego, czy wreszcie przywleczenie do Polski amerykańskiej armii przez jego brata. Uzależnienie od Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego, to kamienie milowego w drodze do odebrania Polsce suwerenności, niezależności i niepodległości.
 
Polska polityka zagraniczna jest antypolska i nudna jak flaki z olejem. Oczywiście jej "nudność" brać się może z antypolskości, ale może być też tak, że oba zjawiska biegną równolegle nie zazębiając się na siebie. Antypolskie mechanizmy w polskiej polityce zagranicznej doskonale opisuje były polski dyplomata Krzysztof Baliński w książce: MSZ polski czy antypolski?,więc ja skupie się na flakach z olejem. Polska polityka zagraniczna ostatnich trzydziestu lat skupia się bez względu na rządzącą krajem ekipę praktycznie na tych samych zasadach. Być może to dlatego, że bez względu na to czy rządził AWS, SLD, PSL, PO czy PiS, to w gruncie rzeczy władza pozostawała w rękach około setki ludzi, którzy co pewien czas zmieniają wewnątrz tej grupy, krąg swoich politycznych sympatii i antypatii. Stąd płynne przejścia polityków z jednej do drugiej, często wydawałoby się skrajnie wrogiej partii. Polska polityka opiera się teoretycznie na osi euroatlantyckiej, Praktycznie jest to jednak oś Waszyngton-Jerozolima-Berlin, przy czym Berlin i Waszyngton, to w pewnym stopniu i tak Jerozolima. Kiedy rządziła Platforma wspierana i finansowana przez Niemcy Polska stawiała bardziej na Unię a tym samy na Niemcy, choć i Amerykanom nie szczędzono krwi polskich żołnierzy. Dla przysłowiowego picu Polska od czasu do czasu wykazuje się aktywnością w ramach Grupy Wyszehradzkiej, inicjatywy tej poważnie nie traktowała Platforma i nie traktuje PiS, choć wydawałoby się że PiSowi ta inicjatywa jest bardziej potrzebna. PiS dla zyskania poparcia społecznego idzie w kierunku retoryki antyniemieckiej, nie ukrywa też niechęci wobec Francji, więc nigdy nie wiadomo kiedy Wyszehrad mógłby przydać, choć polityka Węgier czy Słowacji względem Rosji mocno irytuje Kaczyńskiego i jego podnóżki. O ile Platforma względem Rosji stosowała politykę neutralnego dystansu, o tyle PiS postanowił z konfrontacji z Rosją zrobić jeden ze swoich motywów przewodnich będących politycznym paliwem. Dążenie do maksymalnego skonfrontowania z Rosją, popycha PiS w objęcia żałosnych sojuszników w postaci Gruzji, Litwy czy upadłej Ukrainy. Rosja przez dłuższy czas niczym stary lew, nie reagowała na polskie zaczepki ale od pewnego czasu na agresję odpowiada tym samym. Na to tylko czekała "nasza" dyplomacja, to bowiem doskonały pretekst do ściągnięcia do Polski amerykańskich wojsk. Po ćwierćwieczu na terytorium Polski znów stacjonuje obca armia.
 
Choć Witold Waszczykowski nie należy do osób o umyśle szczególnie błyskotliwym, to jako szef MSZu miał odwagę żeby podjąć próbę normalizacji stosunków dyplomatycznych z Białorusią i choć ostatecznie opcja proamerykańska wybiła mu to skutecznie z głowy, to samą próbę należy docenić. To co zrobił Waszczykowski, to pierwsza od bardzo dawna próba prowadzenia samodzielnej polityki zagranicznej, nawet jeśli głównym jej celem nie było wprowadzenie wzajemnych relacji na takie tory, dzięki którym oba kraje gospodarczo i kulturowo zyskują, a jedynie chodziło oto, żeby poróżnić Białoruś z Rosją. Waszczykowski chciał zrobić porządek z wyjątkowo szkodliwą, dla interesów Polski i Polaków na Białorusi telewizją Belsat, ale okazał się za krótki, żeby przeciwstawić się plecom, jakimi dysponuje szefowa Belsatu.
 
Niestety sondaże wyborcze pokazują, że nie mamy co liczyć aby po 13 października coś się zmieniło i nasza polityka zagraniczna stała się rzeczywiście polską polityką zagraniczną.
 

Arkadiusz Miksa 

KOMENTARZE

 • Pan Bóg
  I CIA wie, kto kieruje,, polskim,, MSZ. Bo skałą głupoty, do jakiej dochodzi w tym ministerstwie, jasne wskazuje, że nie są to polskie interesy.
 • buchachacha ! Buchachachaaaa ! suwerenna polityka ? buchachachacha
  Nie ma żadnej polskiej polityki ! jest tylko polityka w interesie żydów w Polsce i żydów w świecie !!!!

  Od 30 lat gdy żydzi dostali w prezencie państwo Polskie z łap Kiszczaka i Jaruzelskiego żydzi prowadzą ANTYPOLSKĄ politykę ! Polak dziś to tylko robol do płacenia horrendalnych podatków narzuconych przez żydów i mięso armatnie potrzebne Dudzie i żydom z USA na wojnę za Ukraine i Krym !

  PIS do swojej antypolskiej żydo-syjonistycznej polityki przekupuje Polaków różnymi erzacami ! a potrzebna jest tylko jedna ulga podatkowa !

  WOLNA KWOTA PODATKOWA w wysokości 40 tys zł rocznie ! wtedy kto pracuje ten ma zyski ! a nie jak dzis promuje sie NIEROBÓW którym się płaci za nic nie robienie bo ma dzieci , to PATOLOGIA !

  Słowianie ! dziś w Polsce nie ma rozsądnej partii propolskiej !!! są tylko żydowskie partie kontrolowane przez Mosad -CIA !

  PO SLD PSL N . to obce zbrodnicze partie które mają za zadanie niszczenie państwa polskiego niszczenie polskiej tożsamości i polskiej kultury ! to żydowska gangrena która już dawno powinna być zdelegalizowana a jej członkowie deportowani do Izraela !


  POLSKA KRAJEM NEUTRALNYM ! przyjazna sąsiadom bogata bezpieczna


  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach.
 • Polske ostatecznie czarci pomiot
  zamordował w ubiegłym wieku i rękami hitlerowskich Niemiec i rękami stalinowskiego CCCP i rekami banderowców.
  Wniosek?
  No jak - no jak wobec powyższego - MSZ w atrapie Polski ma prowadzić polską politykę zagraniczna.
  Tak na marginesie - to po I WŚ czarci pomiot tylko dlatego zgodził się na wskrzeszenie "wersalskiego bękarta" pod jego kontrolą - bo ów pomiot już wiedział, że w 1920 roku nawała bolszewicka uczyni tegoż bękarta trupem i przejdzie po nim dalej na zachód w celu tzw. integracji Europy. Stało się inaczej i dlatego czarci pomiot wydał potem karę śmierci na Polskę i Polaków. Wykonywanie tego czarciego wyroku - ciągle trwa. Ciągle trwa!
 • @ele 07:56:02
  Wszystko prawda ale z poniższym się nie zgadzam.
  "
  Od 30 lat gdy żydzi dostali w prezencie państwo Polskie z łap Kiszczaka i Jaruzelskiego
  "
  To Solidaruchy oraz CIA postawiła Jaruzelskiego w sytuacji...
  albo się podda albo będzie miał wojnę domową w Polsce.
  Jaruzelski nie chciał rozlewu polskiej krwi więc poddał Polskę...
  komu miał poddać Polskę polskojęzycznym zadymiarzom z solidarności sterowanym wprost przez CIA ?
  Prawdziwy dowódca nie poddaje się zadymiarzom niskiej rangi...
  negocjacje z zadymiarzami nie mają żadnego znaczenia bo nie zadymiarze podejmują decyzje.
  Prawdziwy dowódca negocjuje warunki poddania z dowódcą przeciwnika.. a taki wodzem przeciwnika był Rockefeller.
  To on decydował via CIA co będą realizować solidaruchy czyli mięso armatnie w rękach CIA czyli Rockeffeler'a.

  Jaruzelski bronił Polski przed tym żydem czyli przed mafią żydowską przez 10 lat... w końcu uległ pod presją pożytecznych idiotów własnego narodu czyli solidaruchów...
  Teraz ci sami którzy zmusili Jaruzelskiego do poddania Polski żydom mają o to pretensje do Jaruzelskiego...

  Jaruzelski uchronił Polskę przed scenariuszem Syryjskim czy Jugosłowiańskim... to oczywiste dla każdego trzeźwego i uczciwego Polaka.
 • @Autor
  "Polska w roku 1989 była zdecydowanie bardziej niezależnym i suwerennym państwem niż jest nim dzisiaj."

  Wg Autora świadczy o tym to, że Polska wstąpiła oficjalnie do wielu międzynarodowych organizacji i musi przestrzegać wielu traktatów o treści jawnej i dostępnej dla wszystkich. Natomiast przed rokiem 1989 takich oficjalnych traktatów było niewiele.

  Dla Autora zatem suwerenność rośnie wtedy gdy po prostu obywatele nie mają wiedzy o wielu sprawach i mogą żyć pogrążeni w błogiej nieświadomości.
 • @Oscar 08:20:28
  ------------------
  "Jaruzelski uchronił Polskę przed scenariuszem Syryjskim czy Jugosłowiańskim... to oczywiste dla każdego trzeźwego i uczciwego Polaka."
  ------------------
  Odważna teza Panie Oskarze - i pewnie zrobił to wbrew zachodniemu i wschodniemu czarciemu pomiotowi?
  Otóż istniało niebezpieczeństwo - ale tylko ze strony partyjnego betonu PZPR.
  ------------------
  " Prawdziwy dowódca negocjuje warunki poddania z dowódcą przeciwnika.. a taki wodzem przeciwnika był Rockefeller."
  ------------------
  Niespójność w logice - otóż Jaruzelski był pacynką - ożywianą za pomocą sznurków biegnących do Moskwy. To Moskwa uzgadniała z Rockefellerem - co trzeba - a potem pociągała za sznurki ożywiające pacynkę Jaruzelskiego. Owszem Jaruzelski był u tego najgrubszego Srula - jak wyżej - ale tylko po pozwolenie aby w/w beton partyjny mógł się uwłaszczyć na PRL - oczywiście w jakimś tylko zakresie - a wszystko to za zgoda Moskwy.
  Na koniec - Jaruzelski to integralna część wspólnoty rozbójniczej zainstalowana tutaj przez Stalina - natomiast cała wspólnota rozbójnicza charakteryzuje się tym, że z nieziemską - bo szatańska nienawiścią - nienawidzi Polaków i wszystkiego co polskie. Przyjmij Pan to wreszcie do wiadomości.
 • @demonkracja 09:16:39
  Nie przyjmuję do wiadomości...bzdur.
  Jaruzelski a wcześniej Gomułka czy Gierek nie byli takimi pacynkami jak piszesz ... to były "pacynki" na miarę wczesnego Łukaszenki.
  Polska po II wojnie światowej pokazywała swoją odrębność w stosunku do ideałów ZSRR w Polsce zawsze było więcej wolności niż np w Czechach, na Węgrzech, w NRD, Rumunii czy Bułgarii.
  Polska była najbliższym zachodowi "barakiem" pośród KS z wyjątkiem Jugosławii.

  "Owszem Jaruzelski był u tego najgrubszego Srula - jak wyżej - ale tylko po pozwolenie aby w/w beton partyjny mógł się uwłaszczyć na PRL "

  To bardzo brzydkie sformułowanie pewnie jednego z zasadniczych
  kwestii każdego poddającego się w ręce wroga...
  Chodziło o bezpieczeństwo i brak prześladowań, dyskryminacji ze strony zwycięzców w stosunku do przegranych.
  A brak dyskryminacji oznacza że każdemu wolno to co wolno...czyli np prywatyzować...A kto mógł prywatyzować ? ten kto miał pieniądze i wiedzę, kompetencje... czyli kto ... mafią żydowska bo miała jedno i drugie oraz zarządzający w PRL firmami bo byli kompetentni...i umieli zorganizować pieniądze choćby w formie kredytu...
  a kto nie umiał prywatyzować chociaż chciał .. to solidaruchy czyli pozbawieni kompetencji prostaki spod ambony (bolki, malarze kominów, bufetowe...) tym udawało się prywatyzować głównie jako
  "figuranci" , "słupy" za pieniądze z zewnątrz albo od mafii żydowskiej albo od służb specjalnych różnych nie wiadomo czyich...

  Prywatyzacja uruchomiona politycznie przez solidaruchów była grabieniem Polski... brali w niej udział wszyscy łącznie z KK.

  Można się zastanawiać które prywatyzacje były ochroną majątku Narodowego czyli przechodziły w ręce Polaków.. a które były grabieżą czyli przechodziły w obce ręce np mafii żydowskie czy Watykanu.

  Co do wojny domowej... to widoczny scenariusz podboju globalnej mafii.
  Polska, Jugosławia, Libia, Syria, Ukraina...teraz Iran, HongKong, Wenezuela...
  Tego nie można nie dostrzegać.
  Wszędzie tak samo się zaczyna tylko na różnych etapach się kończy...
  Jaruzelski poddał się na etapie terrorystycznego embarga ...unikając rozlewu krwi.
  Miloszewicz poddał się po terrorystycznych bombardowaniach NATO.
  Janukowycz poddał się po krwawym majdanie..
  Kadafi walczył do końca aż go agent Francuski zamordował...
  Syria walczyła do końca i wygrała z pomocą Rosji
  Iran walczy z terrorystycznym embargiem na wszystko a mafia szczuje do wojny...
  Korea Pn walczy z terrorystycznym embargiem na qwszystko i walczy skutecznie odstraszając bandytów swoim atomem.
  Wenezuela walczy z terrorystycznym embargiem na wszystko
  Te wszystkie przypadki to ten sam plan podboju realizowany w różnych krajach przez tych samych globalnych bandytów.

  Polska była pierwszym tak zaatakowanym krajem... a terrorystyczne embargo miała tak jak inne ofiary globalnego bandyty.
  hańbą, zdradą solidaruchów oraz KK z JPII na czele było wspieranie tej agresji na Polskę.

  Tego historia solidaruchom oraz KK nie zapomni w wolnej Polsce.
 • @Oscar 12:29:52
  Wolnej Polski może już nigdy nie być (czasy konca, wielki ucisk, NWO aka Zrównoważony Rozwój - depopulacja ziemi).
  I nie będzie miał kto pamiętać, natomiast los KK jest i tak przesądzony (proroctwo).

  Trochę, jak dla mnie, jest pan zbyt schizofreniczny, bo deklaruje głosowanie na Solidaruchów, a raczej na chazarską ich głowę, a przy tym pisze o nich prawdę. No ale z przyczyn taktyczno-bytowych jestem w stanie to pojąć.
  Łatwo się krytykuje, ale jakoś żyć trzeba. To zrozumiałe.
 • @ Autor - 5*
  DK
 • Pańska
  "Jaruzelski a wcześniej Gomułka czy Gierek nie byli takimi pacynkami jak piszesz ... to były "pacynki" na miarę wczesnego Łukaszenki."
  --------------------
  konstrukcja myślowa byłaby nawet logiczna - gdyby w tamtym czasie chciano wyłuskać PRL z objęć Moskwy - a CCCP dalej miałby istnieć.
  Wniosek?
  Otóż zwijanie moskiewskiego komunizmu i w Rosji i w jej satelitach - nastąpiło za zgodą i rządzących naprawdę Rosją i za zgodą rządzących naprawdę USrahellem. Podobnie było z oderwaniem od Rosji banderlandu.
  Słowem - satelita - to tylko satelita.
 • @Oracz 13:14:26
  eee tam zaraz schizofreniczny... ja nie zmieniam nastrojów ja cały czas wiem że PIS ma dwie twarze..
  Polityka to pakiet wielu dziedzin życia... jak w szkole (wiele przedmiotów)
  Partia musi być oceniana pod kątem każdej z tych dziedzin z osobna..
  tak jak uczeń w szkole...
  I wg tej zasady oceniam partie polityczne...
  PIS ma dobre oceny z polityki socjalnej ale pały z polityki zagranicznej i historycznej.
  Czy uczeń który ma dobre oceny np z matematyki a pały z polskiego jest dobry czy zły ?
  PO wg mnie ma same pały z każdej dziedziny politycznej.
  PSL też ma pały zwłaszcza z moralności politycznej (kto da więcej temu służę)
  SLD Kwaśniewskiego to liberałowie też pały ze wszystkiego.
  SLD Millera, Oleksego pały z prywatyzacji ale dobre oceny za próby reformowania Polski (storpedowane przez solidaruchów i kwacha).
  Samoobrona piątka z patriotyzmu ale trója z taktyki...nie idzie się z szablami na tanki... i już nie ma Leppera.

  Tak właśnie oceniam scenę polityczną..
  Moim zadaniem podczas wyborów wybrać najlepszego ucznia dla Polski.... ideałów nie ma ... jest PIS na pierwszym miejscu.

  To nie schizofrenia to tylko ocena z poszczególnych przedmiotów.
 • Kto w Polsce finansuje ruchy LGBT.
  https://pl.sputniknews.com/polska/2019100411145755-kto-finansuje-ruch-lgbt-w-polsce/

  I wszystko jasne...
  Już wcześniej pisałem że LGBT to ruch mafii żydowski...
  Wystarczy sobie przeanalizować finansujących...

  I w drugą stronę skoro LGBT to ruch żydowski...
  to przegląd finansujących, wspierających jest listą kolejnych siedlisk mafii żydowskiej w Polsce i zagranicą...
  Mnie kilka instytucji zaskoczyło...ale większość nie bo wiadomo że tam mafia żydowska siedzi.

  Sami sobie sprawdźcie czy mam rację.

  To te same siły co multikulti, forsowanie imigracji.... co to z nienawiścią w oczach i na sztandarach walczą z "mową nienawiści" czyli z prawdą, z Polską kulturą z ludzką przyzwoitością, z klasyczną rodziną.
 • suwerenna polityka
  Czy jakiekolwiek państwo mające obce wojska w granicach może prowadzić suwerenną politykę?!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031