Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
193 posty 199 komentarzy

MIKSA

Miksa - Przyszłość należy do tych, co mają ideę, wiarę w nią i zdolność poświęcenia - Roman Dmowski

Modernizujemy postradzieckie czołgi

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Trudna miłość : był żal, było szydzenie, groźby szybkiego rozwodu, sprzedania a nawet utylizacji, ale jednak ostatecznie jak to mówią stara miłość nie rdzewieje.

W Zakładach Mechanicznych Bumar - Łabędy podpisana została umowa między Konsorcjum Polskiej Grupy Zbrojeniowej a Ministerstwem Obrony Narodowej reprezentowanym przez 1. Regionalną Bazę Logistyczną w Wałczu na remont i modyfikację czołgu T-72 na kwotę 1,75 mld zł. W spotkaniu związanym z podpisaniem umowy wzięli udział zarówno szef resortu obrony Mariusz Błaszczak, jak i premier Mateusz Morawiecki. Umowa ma być zrealizowana do 2025 roku. Poza Bumarem w prace nad unowocześnieniem czołgu mają być zaangażowane również inne spółki wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej: WB Radmor specjalizujacy się w produkcji radiostacji na potrzeby wojska, OBRUM Gliwice, Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne w Poznaniu czy specjalizująca się optoelektroniką spółka PCO z Warszawy W ramach prac zmodyfikowane mają być systemy łączności , przyrządów obserwacyjno-celowniczych i obserwacyjnych, najprawdopodobniej na stanie ulepszonego czołgu znalazłaby się między innymi kamera termowizyjna. Choć o planowanej decyzji o remoncie mówiło się już od kilku miesięcy, to mimo to jest ona sporym zaskoczeniem, ponieważ MON pod zarządem ministrów Macierewicza i Błaszczaka na każdym niemal kroku podkreślał bezużyteczność radzieckiego sprzętu znajdującego się w posiadaniu Wojska Polskiego. Jednostki wojskowe przygotowując materiały promocyjne wystrzegały się umieszczania na nich właśnie radzieckich czołgów T-72 czy MiGów 29, żeby nie narazić się przełożonym. Postradziecki sprzęt miał być złomowany albo sprzedawany możliwie najszybciej jak się da. Tymczasem stało się inaczej i czołgi będą remontowane i modernizowane.

Specjaliści zastanawiają się nad przyczynami takiej decyzji podkreślając, że wartość umowa opiewa na taka kwotę za którą można by kupić 50 nowoczesnych czołgów zamiast remontu około dwustu ale remontu w stopniu niewielkim. Jako jedną z przyczyn podaj się chęć utrzymania przy życiu Zakładów w Łabędach, inna opinia głosi że to efekt braku środków finansowych po tym jak Polska postanowiła kupić myśliwce F-35 oraz systemu rakietowego HIMARS. Jeszcze inni wskazują, że taka decyzja wskazuje, że strona amerykańska wyznaczyła polskiej armii zadania typowo pomocnicze, stad inwestycja w sprzęt, który może być jedynie wsparciem dla piechoty czy kołowych transporterów kołowych Rosomak a nie być siłą zdolną do przełamywania frontu czy zmiany zasadniczego położenia własnych wojsk na froncie.

 Eksperci sugerują że czołgi T-72 będące konstrukcją, która ma już półwiecze, zamiast remontu powinny zostać sprzedane do któregoś z zainteresowanych państwa afrykańskich a pozyskane w ten sposób pieniądze wydane na zakup nowych czołgów. Planowane do przeprowadzenia zmiany nie wpłyną w zasadniczy sposób na poprawę wartości bojowej tych czołgów, zwłaszcza w kontekście potrzeby wzmocnienia pancerza czołgu i czy potrzeby wprowadzenia nowej amunicji przeciwpancernej. Najprawdopodobniej chodzi przede wszystkim o utrzymanie Zakładów Bumar których kolejne zarządy, nie potrafią kompletnie zarządzać spółką tak żeby zamiast strat zaczęła przynosić zyski. Co ciekawe spółka ta, kiedyś potrafiła na całkiem przyzwoitym poziomie na tyle zmodernizować ten czołg, że nie tylko wzmocnił on potencjał obronny naszego kraju, ale kupiła go również Malezja. Od tego jednak czasu jednak nie ma szczęścia do ludzi nią zarządzających. Zastrzyk finansowy z realizacji tej umowy ma według MON jak i PSG umożliwić w przyszłości podjęcie prac nad polskim czołgiem nowej generacji. Cóż, pozostaje nam czekać na efekty tej kroplówki zasilanej z naszego portfela. Prognozy są jednak niezbyt optymistyczne skoro po 10 latach od pierwszej modernizacji tego czołgu, modernizacja kolejnej partii ma być uboższa od tamtej, mimo postępu technicznego i potrzeby uwzględnienia doświadczeń z użycia radzieckich czołgów w konflikcie na wschodzie Ukrainy oraz w Syrii.
 

KOMENTARZE

 • A w ogóle to po co nam
  nowoczesne czołgi? Wszelkie inwestycje MON są robione bez żadnego planu. Ot, jakiś lobbysta przyciśnie, i tyle. I dyletanci na stanowiskach w MON.
 • @
  Na Białystok wystarczą.
 • @Wican 20:02:27
  T-72, a nawet T-55 + Rosomaki, wystarczą do pacyfikacji zbuntowanych bezbronnych regionów, bo raczej o przełamywaniu frontu mowy być nie może przy mizerii polskiej armii.
 • @Autor
  "Eksperci sugerują że czołgi T-72 będące konstrukcją, która ma już półwiecze, zamiast remontu powinny zostać sprzedane do któregoś z zainteresowanych państwa afrykańskich a pozyskane w ten sposób pieniądze wydane na zakup nowych czołgów"
  - Dokładnie tak samo myślę. Ta modernizacja to wyrzucanie pieniędzy w błoto. czołg nadal będzie dysponował tym samym (przestarzałym) uzbrojeniem głównym w postaci armaty 125 mm ze stabilizacją, o której od lat wiadomo że nie zapewnia nawet minimalnie satysfakcjonujących parametrów, jeśli idzie o prowadzenie ognia w ruchu. Nie otrzyma też dodatkowego opancerzenia reaktywnego, czy chociażby systemu ostrzegania o opromieniowaniu wiązką laserową Obra, który jest wyposażeniem nie tylko Twardych, ale i szeregu innych pojazdów, jak choćby moździerze samobieżne Rak. Modyfikowane T-72 nie otrzymają cyfrowego systemu kierowania ogniem. No ale jak powiedział pan minister ta umowa da pracę zakładom zbrojeniowym w Polsce na kilka lat i zdaje się to był kluczowy element, a wartością bojową nikt sobie nie zawraca głowy.
 • @maricus 21:05:29
  Do tego zmierzałem. Zwłaszcza, że czołgi to jednak broń ofensywna.
 • @Mind Service 22:07:10
  Tylko te czołgi można modernizować aż do poziomu 3 generacji. W zasadzie mogłyby stać sie równe leopardom. Z tym, że nie wiemy, w jakim kierunku ma pójść modernizacja. Zwlaszcza, że czołgi w naszej sytucji to raczej broń zbędna, a energochłonna. Kosztowna a mało efektywna.
 • @Mind Service 22:07:10
  Czołg Twardy to modernizacja T72M1. Czyli T72 można naprawdę unowocześnić, tylko czy jest sens?
 • Stare, ale jare
  Pewnie wystarczą "gdy naród do boju wystąpi z orężem"
 • @Wican 22:17:34
  "T72 można naprawdę unowocześnić, tylko czy jest sens?"
  - Wg mnie nie ma. IMHO najlepszą opcją było by kupienie Leo2A7, problem w tym, że nie ma ich do kupienia na rynku - niemiecki przemysł zbrojeniowy utracił zdolność ich produkcji. Ale zgadzam się z Tobą, że w naszym przypadku czołgi to broń kosztowna i mało efektywna. Bardziej potrzebujemy systemów OPL i myśliwców szturmowych, czy wielozadaniowych 5-ej generacji, aby unieszkodliwić rosyjską flotę powietrzną. Wszystko wskazuje na to, że jeśli dojdzie do agresji na Polskę, to Rosjanie najpierw uderzą z powietrza. Najlepszym wyjściem było by posiadanie przez Polskę broni jądrowej i nowoczesnych rakiet manewrujących średniego zasięgu zdolnych zagrozić największym rosyjskim miastom w zachodniej części Rosji wraz z Moskwą w ataku odwetowym. To skutecznie ostudziło by rosyjskie chęci napadu na nasz kraj. Jakimś wyjściem było by przyjęcie na terytorium Polski broni jądrowej w programie nuclear sharing policy.
 • @ Autor - 5*
  IIIŻydo-RP/Polin to przecież kpina, a nie państwo.

  Ale - syjonistyczna banda rządząca rozważ atak na Iran: https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/polska-rozwaza-propozycje-misji-wojskowej-w-ciesninie-ormuz/g0dbjfv?utm_source=www.fakt.pl_viasg_fakt&utm_medium=referal&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&utm_v=2
 • @Mind Service 22:46:36
  Żadnej broni atomowej. W symetrycznym koflikcie z Rosją, szans nie mamy. Ale T72 może się przydać na banderowców, gdyby jeszcze bardziej zaczęli fikać. Na dzielnicach we Wrocławiu już od dawna sporo się dzieje. Ale to na razie chuligańskie akcje bnderowców i odwety kibiców.
 • @Wican 23:16:58
  "T72 może się przydać na banderowców"
  - Bredzisz. Ukraińcy są dobrzy na kacapów. Powstrzymują ruską agresję w Donbasie. A w razie, gdy faszystowska Rosja rozpęta wojnę regionalną - to będą naszymi sprzymierzeńcami. W naszym interesie jest dozbrajać Ukrainę i wspierać na arenie międzynarodowej p-ko Putlerowi.
 • Najgorszą opcją
  Jest zakup czołgów niemieckich, które nie spełniają żadnych wymagań, a do niedawna nie dysponowały nawet amunicją zdolną przebić pancerza czołgu rosyjskiego i pewnie wszelkich innych.
  Zatem nie ma co ich kupować.
  Alternatywą jest własna produkcja czołgów PT-91 i ich modernizacja.
  Modernizacja T72 też nie jest głupia, o ile zostanie porządnie wykonana.

  Czołg T-90 w zupełności spełnia zadania stawiane rosyjskiej armii, zatem PT-91 po modernizacji również jest wystarczający dla naszej armii.

  Iran dysponujący podobnym do polskiego budżetem modernizując sprzęt, i to w warunkach sankcji, zbudował potężną armię uzbrojoną w najlepszy sprzęt.
  W tym czasie my nasze zmodernizowane czołgi posyłaliśmy do hut na przetop.

  Jeszcze o PT-91, który jest wersją rozwojową T-72.
  Na tej samej bazie swoje czołgi zbudowały Chiny i Indie.
  Na bazie czołgów amerykańskich, israelskich, brytyjskich i francuskich raczej nikt niczego nie zbudował.
  Prawdopodobnie są to maszyny nadające się tylko do napaści na bezbronne praktycznie państwa, a nie do walki z równorzędnym przeciwnikiem.
  No, ale piar mają świetny, no i dobrze prezentują się na zdjęciach.
 • Autor
  Na wojnie każda lufa, każda armata się liczy. To się nazywa siła ognia.

  Internetowi milionerzy, którym pliki pieniędzy wypadają z kieszeni, a oni nawet nie chcą się po nie schylać, wyrokują - po co nam ten chłam?

  No po co? Sprzedać te 200 sztuk antyków i kupić za to 50 ultranowoczesnych. Proste? Jasne!
  Tylko, że głupie.

  Ci co zajmują się strategią, już się zastanawiają, czy w przyszłych konfliktach czołgi nie staną się przysłowiową myśliwską "sitting duck", bo jak do kaczek pojedynczy, wysoko wykwalifikowany żołnierz, uzbrojony w osobisty zestaw niszczenia obiektów pancernych, z inteligentną rakietą wielkiej prędkości, będzie sobie strzelał niszcząc jeden po drugim.

  A czołgi T-72 to nie są żadne wraki. Jedyne co robiły, to ćwiczenia na manewrach. Układ jezdny w dobrym stanie, armata też dobra. Dozbroić je w nowoczesne systemy pola walki, cała ta elektronikę i już nie strzelać tradycyjnymi pociskami, tylko na przykład pociskami rakietowymi i już te wykpiwane 200 czołgów T-72, dobrze okopanych i zamaskowanych, jest w stanie stworzyć barierę na linii 20 -40 kilometrów Przesmyku Suwalskiego. Trudno to sobie wyobrazić?
  Co? Artyleria wystarczy? Bez żartów. Współczesna strefa starcia będzie bardzo dynamiczna, a artyleria stanowi zaporę dosyć statyczną.

  Gry wojenne to dobra zabawa. Radzę pograć, zanim zacznie się produkować swoje mądrości.

  A autorowi dziękuję, za ten wyważony tekst i obronę około 5 000 miejsc pracy.
 • Do @Mind Service 22:46:36
  Powiadasz skutecznie ostudziło by rosyjską chęć napadu na nasz kraj ?
  pytam sie o jakim kraju ty mówisz ? o tym dzisiejszym okupowanym kraju przez was żydów ? jeżeli o tym myślisz to ci powiem że wejście rosyjskich wojsk do Polski to będzie WYZWOLENIE Polski z łap żydowskich !!!!!!


  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach.
 • @ele 07:35:15
  +
 • @Mind Service 01:42:19
  Myślisz trochę czy tylko piszesz dla jaj. Rosja w ciągu tygodnia mogła by zająć całą Ukrainę. Tylko po co ? Rosja swój cel już osiągnęła, ochroniła Krym przed zakusami USA, ochroniła rosyjskojęzyczną część społeczeństwa ukraińskiego przed prześladowaniami banderowców. Teraz na tym froncie banderowcy i separatyści ustawili sprzęt który dostali od swych mocodawców (czyli z jednej strony sprzęt rosyjski z drugiej amerykański) i jak sobie przypomną to wystrzelą jakąś salwę lub postrzelają z karabinów najczęściej w powietrze. Teraz ta ,,wojna'' jest potrzebna dla propagandy. Co do tych czołgów to ani ty ,ani ja nie mamy pojęcia o i ich rzeczywistej przydatności. Zachodnie konstrukcje naładowane są elektroniką. Czołgiści na dobrą sprawę są tylko do kierowania, bo nawet cele wybiera komputer. Jednak co się stanie jak ta elektronika zostanie zakłócona lub zniszczona ( a sposoby na to już ponoć są). Wszystko pięknie wygląda na manewrach i na poligonach, lub wojnach przeciwko jakimś pastuchom. Nie zdziwił bym się jak by ten sprzęt 5 czy 6 generacji, po wyeliminowani jego elektroniki, okazał by się bezsilny nawet przeciw takim migom 21.
 • @marek500 09:26:22
  5+
 • @Mind Service 01:42:19
  To ty bredzisz? Może sam jesteś jednym z nich (banderowców?)? Oni przed regularna armią wieją. Tak jak z Krymu. A nawet z robotnikami Donbasu sobie nie radzą. I gdy ich państwo walczy, oni wieją na Zachód.
  A faszystowski to jest PiS. Wszystko w państwie, nic poza państwem.
  Ukraińcy naszymi sprzymierzeńcami? Dobrze ich ocenił niegdyś generał Szeptycki. To tchórze, zdolni do rzezi, a nie do prowadzenia regularnych walk. Mordowali niewinnych i ichnie bataliony w II wojnie (choćby Nachtigall) rozwaliło pierwsze starcie z regularną armią.
  Oj, jesteś obrońcą nazioli. To jednak dużo gorszy element niż faszyści.
 • @AlexSailor 04:53:40
  Nie przesadzaj. Armia Iranu jest wciąż jednak przestarzała, w porównaniu do wojsk saudyjskich. Z tym, że element ludzki wartościowszy (jako wojsko). I Iran postawił na wojska rakietowe.Tą drogą powinna iść Polska, wg mnie.
 • Zmiany na Neonie
  Dałem 5* i nie o czołgach chciałem a właśnie o ocenach. Jestem stałym od lat czytelnikiem Neon24 i zauważyłem ostatnio że posty krytyczne wedle PiS są bardzo nisko oceniane. Przypadek? Czyżby po odejściu kilku adminów większą władzę dostali ludzie pokroju Husky (którego nota bene czytać się nie da bo mdli od lukru)?
 • @Janusz Kamiński 07:24:54
  Ty co komentarz to dyletanctwo. Śłabe kadry mają PiSdzielcy, oj słabe. Irak miał potężną armię pancerną i co zrobili z nimi Amerykanie? Czołgi takiego typu to po prostu trumny.
  Wiesz czym jest wojna symetryczna? W takiej z najsilniejszym militarnie sąsiadem, Rosją, szans nie mamy. Po prostu. Stąd należałoby to równować asymetrycznością, która może być tańsza. Ale do tego trzeba fachowców a nie kretynów albo lobbystów.
 • @marek500 09:26:22
  Dyskutowanie z syjonistycznym prowokatorem @Mind Service, to strata czasu i jedynie ładowanie akumulatorów tego gnojka. Określanie mianem faszyzmu systemu politycznego Rosji putinowskiej, to oczywisty absurd. Jak bowiem mielibyśmy określić izraelski totalitaryzm i szowinizm, czy amerykański " inteligentny totalitaryzm" i ludobójczy, neokolonialny imperializm? Czy Rosja osiągnęła swoje cele zajmując Krym? To był jedynie bezalternatywny zabieg samoobronny. Niestety zatrzymanie działań po kotle w Debalcewie i nie odzyskanie całej prorosyjskiej wschodniej Ukrainy, to był błąd i wynik ciągle zbyt dużych i skrajnie niebezpiecznych dla Rosji wpływów żydowskiej oligarchii. Przeprana świadomościowo żydo-banderowska Ukraina dozbrojona przez anglosaso-syjonistów jest obecnie wielkim problemem tak dla Rosji, jak przede wszystkim dla Europy Środkowo-Wschodniej, głównie dla Polski. O tym ten ograniczony umysłowo rząd PiSowski albo nie wie, albo w zdradziecki sposób współpracuje z syjonistami ( co jest najbardziej prawdopodobnym scenariuszem). Zatem bez względu na sympatie, czy antypatie do Rosji, współpraca z Rosją w zwalczaniu nowotworu syjonistyczno-banderowskiego jest polską racją stanu.
 • @Mind Service 01:42:19
  "Ukraińcy są dobrzy na kacapów. Powstrzymują ruską agresję w Donbasie."

  Słyszałeś Majnd Serwisie porzekadło, że szewc bez butów chodzi?
 • @stanislav 11:24:26
  "Czy Rosja osiągnęła swoje cele zajmując Krym? To był jedynie bezalternatywny zabieg samoobronny."

  Pozwolę sobie zauważyć, że alternatywą dla "zielonego ludzika" był na Krymie banderopitek z toporkiem, o którym blogerzy jak Mind Service wolą dziwnie nie pamiętać.
  Ale każdy banderopitek z toporkiem wiedział, że jak wyprowadzi na zielonego ludzika natarcie toporkiem, to ten toporek zostanie przepchnięty przez pewną część ciała banderopiteka tak głęboko, że aż wyjdzie potylicą.
  Więc de facto dzięki zielonym ludzikom na Krymie nikt nie zginął z ręki bnaderopiteka tak jak to miało miejsce w Odessie.

  Serdecznie Pana pozdrawiam.
 • @stanislav 11:24:26
  "Niestety zatrzymanie działań po kotle w Debalcewie i nie odzyskanie całej prorosyjskiej wschodniej Ukrainy, to był błąd i wynik ciągle zbyt dużych i skrajnie niebezpiecznych dla Rosji wpływów żydowskiej oligarchii."

  Myślę, że Rosja świadomie nie chce rozwiązać kwestii Donbasu do końca. Jego przyłączenie czy utworzenie oddzielnego państwa oznaczałoby pokój na Ukrainie, a to jest praktycznie równoznaczne z jej przyłączeniem do NATO. A to oznacza bezpośrednią granicę NATO - Rosja. Do tej pory jest jedynie pośrednia na obszarze Obwodu Królewieckiego i cieśniny Beringa.
  Z taką opinią spotkałem się wcześniej na NEonie i wydaje mi się ona całkiem rozsądna i logiczna.
 • Zdaje się że obecnie nie ma na rynku czołgów do kupieia, dla Polski.
  Chodzi o większe ilości czołgów, nowoczesnych i po rozsądnej cenie. O ile wiem NIE MA. Autor jak pisze tekst to winien to sprawdzić. Bo co jasne zakup od Rosji czy Chin odpada.
 • @Janusz Kamiński 07:24:54
  100/100! bez komentarza.
 • @Jasiek 11:55:12
  Myślę, że to błąd faktyczny i logiczny. To właśnie Zach. Ukraina jest siedliskiem antycywilizacyjnych szowinistow banderowskich i posiada dalece mniejszy potencjał ekonomiczno- surowcowy niż prorosyjski wschód. Zachodnia enklawa to w perspektywie twor sezonowy bez tożsamości innej oprócz nienawiści, a zatem samobójczy. Ukraina na wschód od Kijowa ( czyli postradziecka) to kraj zdemolowały, ale ciągle zasobny i perspektywiczny.
 • @Wican 11:14:55
  Ty autentycznie masz duży problem z samooceną. Tu pisali i generałowie i admirał i nawet w połowie nie byli tak zadufani jak ty. Podejrzewam, że jesteś osobą niepełnosprawną, która się mści za swe nieszczęście.
  Ekspert, psiakość,od siedmiu boleści.
  Wyjeżdżasz tutaj z wojną symetryczną, lub asymetryczną, które są koncepcjami chyba z wczesnych lat dziewięćdziesiątych i teraz w archiwach stanowią pokarm dla różnych neptków entuzjastów.
  Toteż nie odbieram ci wiedzy już historycznej, lecz współczesne pole walki i metody prowadzenia konfliktów zbrojnych są dla ciebie kompletnie nie znane.
  A na dodatek pod nosem mam RADMOR z certyfikatem NATO, gdzie pracuje się nad takimi rzeczami, że cały budynek pokryty został Siatką Faraday'a. A tego co tam się dzieje na pewno nie wiesz.
  Więc przestań się puszyć i idź rozmawiać z panem Koziejem. Wysłucha uważnie.
 • @marek500 09:26:22
  Na top Rosjanie mają system wyłączania elektroniki Palladin. Można o nim poczytać w Wuju Google.
 • @stanislav 13:04:52
  Czym jest wschodnia Ukraina mają w pełni świadomość anglosaso-syjoniści. Niestety bez rozwiązania kwestii anglosaso- syjonistycznej V kolumny w Rosji ( z czym Putin nie jest zdecydowany zrobić generalnego porządku, w tym sensie jest przywódcą słabszym niż Stalin)nie da się rozwiązać sprawy wschodniej Ukrainy.My.
  , jako Polacy powinniśmy być za Ukraina prorosyjską ( antybanderowsko-syjonistyczną).
 • @stanislav 13:16:10
  Oczywiście Ukrainą wolną od syjonizmu żeby mnie dobrze zrozumieć.
 • @kula Lis 68 13:12:47
  Panie Kulo

  Zapewniam, iż myślą że mają.

  Wyłączą nam komputery, kamery, a nawet smartfony, a i tak co ma działać, będzie działało.
 • @Janusz Kamiński 15:29:32
  Ciekawe co " anty ruski ruch oporu" :)))) przewidział na wypadek, kiedy anglosaso-syjoniści zablokują łączność ( telekomunikację, internet, pocztę "polską") Polakom sprowokowanym do anytysyjonistycznego oporu ?!
 • @Mind Service 22:46:36
  Globalna mafia nie zechce wypuścić Polskie ze swoich rąk.
  To nie Rosja napadnie na Polskę to jak już się dzieje Polska będzie wspierać agresję przeciw Rosji i sojusznikom (Jugosławia, Gruzja, Czeczenia, Irak, Iran. Syria, Ukraina)... wszędzie tam polscy najemnicy strzelali do ludzi czyli mordowali na zlecenie globalnej mafii żydowskiej.

  Czołgi T72 są jedyną potencjalną siłą którą mafia może wykorzystać przeciw Rosji, jest ich ok 500 szt to spora masa.
  Cała reszta polskiego uzbrojenia to kabaret.
  Lotnictwo nie istnieje, floty nie ma, piechota w stanie szczątkowym tylko najemnicy czyli zawodowcy na zlecenie...
  brak armii Narodowej czyli szkolenia pokoleń poborowych.

  W Polsce, jeśli chodzi o zbrojenia, nie robi się nic bez interesu globalnej mafii...
  ten interes to albo kasa (zakupy amerykańskiego złomu) albo przygotowanie agresji przeciw Rosji...
  Mafia nie ma innych celów a Polska dla mafii to tylko terytorium zdobyczne... korzystnie położone w kontekście agresji na Rosję (druga linia zaplecze frontowe bo pierwsza linia to Ukraina).

  Mafia chce wojny pragnie wojny marzy o wojnie .. ale cudzymi rękoma rękoma pożytecznych idiotów i najemników (jak w Syrii).
 • @Mind Service 01:42:19
  bredzenie prostego .....
 • @Janusz Kamiński 07:24:54
  Przesmyk suwalski ? a kto włoży głowę w paszczę lwa ?
  Górna szczęka tego lwa to Kaliningrad a dolna to Białoruś.
  Ten przesmyk jest nie do obrony i zostanie zalany w ciągu kilku godzin...
  po rozpoczęciu wojny.
  Od strony Litwy nic nie grozi tam nie ma armii a od strony Polski
  też nic bo te kilkadziesiąt czy kilkaset starawych czołgów ruskie wytłuką w parę godzin... jeszcze na dalekich podejściach.
 • @Wican 11:11:36
  A ilu tych Saudyjczyków jest a ilu z nich umie walczyć ?
  Tam walczą wyłącznie najemnicy a ci chcą zarobić a nie zginąć.

  Inaczej jest w Iranie ...tam więcej ludzi i tam dużo większa armia Narodowa..z rocznikami poborowymi.

  To nie są równi przeciwnicy.
 • @ Autor, All
  W zasadzie jako czołg, T-72 podoba mi się bardzo.
  Wiadomo, że konstrukcja jest stara, ale jest tu chyba podobnie jak z BWP. Wystarczy postawić starego bewupa koło Rosomaka i wiadomo co wygląda bardziej odjazdowo. Ten sprzęt coś w sobie ma.

  A zatem uważam, że w przypadku T-72 można:

  - doposażyć go w nowe systemy optyczne i elektroniczne pola walki.
  - położyć na stary jakiś nowy rodzaj pancerza.
  - zmienić działo, tak żeby można było używać skuteczniejszej amunicji.
  - ponieważ wszystkie nowości mogą sporo ważyć to dobrze byłoby wzmocnić podwozie.
  - wymienić silnik na mocniejszy i może nawet bardziej trwały.

  Oczywiście wszystko w jak największym stopniu musi być opracowane w Polsce.
  Dzięki temu zdobędziemy know-how i zachowamy więcej niezależności.

  A ponadto:

  - nie należy moim zdaniem rezygnować z budowy zupełnie nowego czołgu. Można wykorzystywać rozwiązania z najlepszych czołgów na świecie i połączyć wszystko w jednej maszynie.

  - jest pewien ważny problem - niestety, jest nim suwerenność monetarna. Bez tego nie ruszymy. Będziemy się pogrążać w umysłowym bagnie uwiązani pojęciem ceny, które jak kamień młyński będzie ciągnąć nas na dno.

  Oczywiście 5*
 • @Jasiek 19:30:06
  Panie Jaśku

  A ode mnie 5* za ten rozsądny komentarz.


  Ps. Raz pokazano prototyp jakiegoś naszego rewelacyjnego czołgu. To nie był Twardy.
  To oznacza, że nad tym ludzie ciągle pracują.
 • @Janusz Kamiński 21:11:45
  Bardzo Panu dziękuję za pozytywną opinię n/t mojego komentarza.

  ------

  "To oznacza, że nad tym ludzie ciągle pracują."

  Muszę się Panu przyznać, że cholernie się boję szwabów. Jakoś przez skórę czuję, że oni są w stanie wpaść na pomysł i likwidować wszystkich, którzy są w jakiś sposób zaangażowani w proces (bo przecież nie chodzi tylko o produkcję, ale sprawa zahacza nawet o filozofię) powstawania nowych broni.
  Oczywiście nie muszą robić tego swoimi rękami. Mogą posłużyć się klubem "nieznanych sprawców", "wypadkiem", "seryjnym", banderowcami itp.

  Sam nie wiem, czy ta nasza modernizacja nie zahacza jakoś o ten niemiecki problem. Za nimi zawsze będzie stało jednak City, które ma swoje macki już nie tylko w Niemczech, ale i w USA a także w Moskwie (GRU?). ]
  Coś mi się widzi, że ta nasza modernizacja to tylko wierzchołek góry lodowej.

  Ukłony
 • @Wican 11:14:55
  "W takiej z najsilniejszym militarnie sąsiadem, Rosją, szans nie mamy. Po prostu. Stąd należałoby to równować asymetrycznością, która może być tańsza. Ale do tego trzeba fachowców a nie kretynów albo lobbystów."

  Kuźwa, w starciu z UE straciliśmy co następuje:

  - przemysł ciężki
  - przemysł lekki
  - telekomunikację
  - handel wielkopowierzchniowy
  - sektor bankowy
  - suwerenność monetarną
  - media
  - samowystarczalność żywnościową
  - kilka milionów obywateli

  I nadal uważamy zachód za sojuszników, a jak wojna to tylko z Ruskimi?
  Co to ma być? Jakiś schiz? I jeszcze ten podział: symetryczna i asymetryczna.
  Oczywiście, że asymetryczna. Tych, co wszystko nam opier... uważamy za sojuszników, a tych co o tym mówią, to niby ruska agentura. I na tym polega następny poziom asymetrii: po prostu odwrócona logika wsparta propagandą.

  Ale jakby co to oczywiście pozdro!
  3m się.
 • @vortex 12:24:39
  autor to sprawdził :) bo nie napisał sobie artykułu od tak po prostu na zasadzie że mu dusza jęczy. To nie jest jasne, że zakupy z Rosji czy Chin odpadają, to efekt tylko mądrości naszych władz. Czołgi można kupić w Korei albo pobudować z Koreą nowy czołg, zachęcając do wejścia w projekt inne państwa.
 • @Miksa 22:13:01
  "nie jest jasne, że zakupy z Rosji czy Chin odpadają"
  - A na co nam ruski złom? Rosjanie jedynie modernizują ciągle podstawową i mocno przestarzałą konstrukcję przypominającą T72. Nowy ruski czołg T50 Armata ciągle jest w fazie projektowo- prototypowej.

  Co do nowego polskiego czołgu mającego powstać we współpracy z Koreą, to ponoć jest taki plan. Ja go popieram. Ale to pieśń przyszłości.

  https://www.tvp.info/40207571/polska-i-korea-stworza-czolg-przyszlosci-jest-taki-plan-wideo
 • @Mind Service 22:31:23
  "A na co nam ruski złom? Rosjanie jedynie modernizują ciągle podstawową i mocno przestarzałą konstrukcję przypominającą T72."

  Ten sam T-72?
 • @Mind Service 22:31:23
  gdyby Rosja sprzedawała taki złom to nie kupowałyby od nich czołgów Indie, które w przeciwieństwie do Polski są faktycznie zagrożone wojną. Rosyjski T-90 z systemem Arena i nową amunicją i jest równorzędnym czołgiem dla amerykańskich Abramsów czy Leopardów. Jeszcze 10 lat temu miały one przewagę ale od tego czasu zachód nie zrobił praktycznie nic ze swoimi czołgami a Rosja całkiem sporo.
 • @Miksa 23:41:37
  Aż jeden kraj kupuje ruskie czołgi: Indie. A właściwie licencję, aby produkować i rozwijać u siebie. Sens tego jest chyba żaden. My możemy się uczyć projektować i rozwijać czołgi, ale na zachodniej technice, a nie na archaicznych rozwiązaniach ze wschodu. Widać to po wypowiedziach mechaników zajmujących się Leopardami a wcześniej T-72/Twardymi...- kultura techniczna zachodnich rozwiązań jest o kilka klas wyższa i tego należy się uczyć. Zostawmy w spokoju sprzęt który nadaje się jako cele, albo na sprzedaż do krajów III Świata...

  "Rosyjski T-90 z systemem Arena i nową amunicją i jest równorzędnym czołgiem dla amerykańskich Abramsów czy Leopardów".
  - Skąd niby to wiadomo? Doszło kiedyś do bezpośredniego starcia tych czołgów? Jakie to były wersje /modele?
  Zapewne nie wiesz o tym, że rosyjski czołg T-90, to wersja rozwojowa T-72B, czyli Obiekt 188 (T-72BU)...
 • @Mind Service 00:10:17
  " kultura techniczna zachodnich rozwiązań jest o kilka klas wyższa i tego należy się uczyć. Zostawmy w spokoju sprzęt który nadaje się jako cele, albo na sprzedaż do krajów III Świata..."

  Błota poligonów i bezdroży, warunki bojowe bardzo szybko weryfikują co można nazwać kulturą techniczną.
  Nie mam niestety dobrego przykładu jeśli chodzi o czołgi, ale z lotnictwa jest jeden. MiG-29 mógł lądować i startować z niemal każdego lotniska, a przed f-16 musi po pasie jechać odkurzacz... Pełna kulturka ;-)

  Pozdro!
 • @Jasiek 11:48:46
  100/100! Wystarczy, że ruscy rozsypią żwir na pasach np w Powidzu lub prądu braknie i żadna efka nie wystartuje. Także suszarki są potrzebne by elektronika wilgoci nie złapała(klimatyzowane suche hangary), dotyczy to efek, i helikopterów Apache, etc.. inaczej ze startu nici. Ruscy prócz elektroniki stosują analogi, na "w razie czego".
 • @Miksa 23:41:37
  Leo na dziś to jeżdżący lub nie złom na gąsienicach. Dotyczy to tych z Bundeswery jak i tych z ojro w Polsce.
 • @Jasiek 21:58:06
  100/100! Komentarz zbyteczny. Pzdr!
 • @Jasiek 21:58:06
  https://nczas.com/wp-content/uploads/2019/07/rakieta-mi%C4%99dzykontynentalna-Topol-M.jpg

  Rosjanie przetestowali rakietę międzykontynentalną. Wojska Rakietowe Przeznaczenia Strategicznego Rosji wystrzeliły międzykontynentalny pocisk balistyczny Topol. Test zakończył się sukcesem. Odpalenie rakiety nastąpiło w piątek 26 lipca. Międzykontynentalna rakieta balistyczna (ICBM) została wystrzelona z poligonu Kapustin Jar w rejonie Astrachania. Zgodnie z informacją przekazaną przez rosyjskie ministerstwo obrony pocisk trafił w wyznaczony cel na poligonie Sary-Szagan w Kazachstanie, a ćwiczący żołnierze wypełnili stawiane przed nimi zadania. Pocisk odpalono z mobilnej wyrzutni bazującej na szesnastokołowym podwoziu MZKT-79921. RS-12M1 Topol-M to trzystopniowa rakieta z napędem na paliwo stałe, mogąca przenosić 3 głowice typu MIRV. Wymiary pocisku to 22 metry długości przy średnicy 1,86 metra. Masa startowa rakiety to 47 ton, a zasięg rakiety wynosi 11 tys. km. Naprowadzana bezwładnościowo głowica trafia w cel z dokładnością do 350 metrów. Może być odpalana zarówno z podziemnych silosów jak i z wyrzutni mobilnych. Te drugie są uważne za zdecydowanie groźniejsze bowiem ich zlokalizowanie w przypadku konfliktu jest utrudnione.

  https://twitter.com/i/status/1154827622590943232
  https://pbs.twimg.com/media/EAbGJSlXsAEZ3bF.jpg

  Źródło: tass.ru/Twitter
 • Polskie czołgi T-72: „pudrowanie g***a” czy wzmacnianie potencjału obronnego
  Dosłownie kilka dni temu w mediach pojawiła się informacja, że w Polsce podpisano porozumienie o modernizacji czołgów T-72. Pytanie, na ile poważny będzie proces odnowienia „radzieckich staruszków”.
  Mądra modernizacja polskich czołgów T-72 może zwiększyć potencjał obronny kraju i utrzymać miejsca pracy, a także – teoretycznie – doda państwu jeszcze jeden element na listę towarów eksportowych i pozwoli polskiemu parkowi sprzętu pancernego „rozmawiać” w tym samym języku, co współczesne mu maszyny. Porozumienie zawarto 22 lipca przez polskie ministerstwo obrony. W ramach realizacji kontraktu czołgi zostaną wyposażone w nowoczesne urządzenia naprowadzania, nawigacji, obserwacji, a także w nowoczesną łączność cyfrową.Całość pod linkiem
  https://pl.sputniknews.com/opinie/2019072610792263-polskie-czolgi-t-72-pudrowanie-ga-czy-wzmacnianie-potencjalu-obronnego/
 • @kula Lis 68 13:19:07
  Ruscy z tą mobilności ICBM mnie po prostu pozytywnie rozwalili. Jak byłem mały, to myślałem, że to tylko takie normalne rakiety co przelecą do Niemiec jak wybuchnie nowa wojna. Aż sam z siebie się śmieję, jak pomyśle jakie ja miałem wtedy wgrane info do pojęciownika.

  Pozdro!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031